Spring til indhold.

Nye kandidatuddannelser på AAU fra 2028

Fra 2028 udbyder Aalborg Universitet nye kandidatuddannelser. Her får du som virksomhed et samlet overblik over, hvad reformen betyder, hvilke muligheder det åbner – og hvordan vi kan samarbejde.

Skriv dig op på interesselisten og hold dig opdateretKontakt os for sparring og spørgsmål

Hvad er kandidatreformen – og hvor er vi i processen?

Kandidatreformen betyder, at universiteterne – herunder AAU – fra 2028 udbyder flere nye kandidatuddannelser. Det omfatter både ét‑årige kandudatuddannelser, erhvervskandidatuddannelser og nye fleksible efter- og videreuddannelsesmuligheder. Uddannelserne udvikles i tæt dialog med virksomheder, brancheorganisationer, offentlige aktører og lokale aftagerpaneler for at sikre en stærk kobling mellem universitet og arbejdsmarked.

Reformen ændrer uddannelseslandskabet og stiller nye krav til samarbejdet mellem universiteter, det private erhvervsliv og andre interessenter. De nye uddannelsestyper giver flere veje til en kandidatgrad og imødekommer et ønske om større fleksibilitet og en tættere tilknytning til erhvervslivet. Samtidig løftes kvaliteten på kandidatuddannelserne, og der etableres nye modeller for rekruttering, kompetenceudvikling og viden­samspil, så flere kan uddanne sig gennem hele arbejdslivet.

AAU – på linje med de øvrige danske universiteter – er i fuld gang med at udvikle og implementere de nye uddannelsesveje. Kandidatreformen blev indgået i juni 2023 med et bredt politisk flertal og gælder for alle universiteter i Danmark.

Hvad sker hvornår?

Kandidatuddannelser fra 2028

Sådan rekrutterer I de nye kandidater fra AAU

I rekrutterer de nye kandidater fra AAU på samme måde som andre studerende og dimittender:

Opret et opslag i AAU Jobbank. Det er gratis.
Hver måned besøger 1.000–4.000 studerende AAU Jobbank for at finde relevante jobmuligheder.

Læs mere om hvordan du gør her

Gør det tydeligt, hvilken type kandidatstilling der er tale om.
En klar beskrivelse af stillingens rammer, arbejdstid og forventninger gør det lettere for de studerende og dimittender at vurdere, om stillingen passer til deres kompetenceprofil og studieform.

NB. Du kan allerede nu vælge 'Erhvervskandidat' som opslagstype, når du laver nye opslag i Jobbanken.

Kontakt AAU Karriere for sparring.
AAU tilbyder direkte vejledning om, hvordan opslaget bedst målrettes den relevante kandidatgruppe og formuleres, så det når de rigtige studerende.

Kontakt os her

Tilmeld jer interesselisten

Og få løbende information om de nye kandidatuddannelser fra 2028 og mulighederne for samarbejde og rekruttering på AAU.

Tilmeld

FAQ om kandidatuddannelser fra 2028