Spring til indhold.

Proces- og projektledelse for medarbejdere i Region Nordjylland

Led komplekse processer – fra teori til praksis.

Søg optagelse

Proces- og projektledelse for medarbejdere i Region Nordjylland

Led komplekse processer – fra teori til praksis.

Søg optagelse

Fakta

Proces- og projektledelse for medarbejdere i Region Nordjylland
Sted
Aalborg
Pris
21.850 kr. (eksklusiv moms)
(inkl. materialer, forplejning m.v.)
Varighed
September 2026 - marts 2027
Tilmeldingsfrist
27. august 2026
Tilmelding
Tilmelding foregår via søg optag knappen. Tilmelding er ikke åben endnu, men åbner snarest.

Proces- og projektledelse er afgørende kompetencer for at sikre effektive arbejdsprocesser, succesfulde projekter og bæredygtige forandringer i organisationer. Dette kursus er designet til dig, der ønsker at styrke din evne til at lede og facilitere komplekse processer og projekter – og som er ansat i Region Nordjylland.

Du får en solid indsigt i både teori og praksis og opbygger en effektiv værktøjskasse, så du bedre kan håndtere organisatoriske udfordringer og skabe varige resultater. Gennem undervisningen lærer du strategisk ledelse af processer, hvordan du effektivt involverer og skaber forankring hos interessenter, optimerer ressourcer samt håndterer gruppedynamikker og relationer.

Kurset kombinerer relevant forskning med praktiske øvelser og metoder, som du direkte kan anvende i din hverdag. Uanset om du arbejder med procesledelse eller agil projektledelse, vil du opnå kompetencer, værktøjer og personlig indsigt, der gør dig bedre rustet til at skabe reelt følgeskab og sikre succes i dine projekter.

Læs kursusbeskrivelse her.

Få økonomisk støtte til kurset!

Søg økonomisk støtte til kurset via diverse relevante fonde – læs mere på denne side.

Læs mere om økonomisk støtte

Seminarplan

Fremmødeundervisningen foregår på Aalborg Universitet, Kroghstræde 3, 9220 Aalborg Øst
Underviser på kurset er Ole Lauge Sørensen og Morten Ziethen
Modul 1
17. - 18. september 2026
Modul 2
22. - 23. oktober 2026
Modul 3
1. - 2. december 2026
Modul 4a: Specialisering i procesledelse
12. - 13. januar 2027
Modul 4b: Specialisering i agil projektledelse
14. - 15. januar 2027
Modul 5a: Specialisering i procesledelse
3. februar 2027
Modul 5b: Specialisering i agil projektledelse
4. februar 2027
Modul 6
9. marts 2027

Praktisk information

Modul 1, 2, 3 og 6 er fælles for alle. På modul 4 og 5 vælger du specialisering i enten procesledelse (Spor A) eller projektledelse (Spor B). Da dagene ligger forskudt af hinanden, er der også mulighed for at vælge begge spor, hvis man har tid til det, og anser det for relevant.  Du vælger dit spor ved tilmelding.

Ansøgning og økonomisk støtte