Nyhed
Tip dine studerende om Studiemiljødag 2023
Lagt online: 08.03.2023

Nyhed
Tip dine studerende om Studiemiljødag 2023
Lagt online: 08.03.2023

Tip dine studerende om Studiemiljødag 2023
Nyhed
Lagt online: 08.03.2023
Nyhed
Lagt online: 08.03.2023
Af Iben Skov Bertelsen, Studieservice. Grafik: Søren Emil Søe Degn, AAU Kommunikation
AAU’s Studiemiljøråd inviterer studerende til at deltage i den årlige Studiemiljødag på campus i Aalborg onsdag d. 29. marts, hvor årets tema er bæredygtighed.
- Vi ved, at mange studerende på AAU interesserer sig for bæredygtighed og et bæredygtigt studieliv. Med årets Studiemiljødag ønsker vi at dele viden om, hvordan vi arbejder med bæredygtighed på AAU. Dagen skaber rammer for, at de studerende kan være med til at idéudvikle og bidrage til udviklingen af endnu flere bæredygtige løsninger. Jeg håber derfor, at undervisere og andre medarbejdere med tæt kontakt til studerende vil bakke op om dagen ved at opfordre deres studerende til at deltage i arrangementet, siger prorektor Anne Marie Kanstrup.
Med afsæt i temaet bæredygtighed vil medarbejdere fra Campus Service og Institut for Planlægning, AAU’s kantineleverandør Jespers Torvekøkken samt eksterne konsulenter fra Aalborg Kommunes Center for Grøn Omstilling og Mobilitetsplanlægning være med til at sætte rammerne for dagen. Via oplæg og workshops vil de give de deltagende studerende viden om samt redskaber til at byde ind med alle deres gode idéer til, hvordan AAU kan bidrage endnu mere til den grønne omstilling og sikre gode rammer for et bæredygtigt studieliv.
Plenumdelen af arrangementet (den første time) afholdes på engelsk, hvorefter de studerende vælger sig ind på en af fem workshops. To workshops foregår på engelsk, to foregår på dansk og den femte foregår både på dansk og engelsk. Studiemiljørådet håber derfor på også at se rigtig mange af AAU's internationale studerende til arrangementet.
Rektoratet har besluttet at gøre eftermiddagen efter kl. 14 undervisningsfri på Campus Aalborg, så de studerende kan deltage i Studiemiljødagen. Studerende fra Esbjerg tilbydes også mulighed for at deltage i arrangementet i Aalborg.