Nyhed
Statskundskab kommer stærkt fra start i Nordjylland
Lagt online: 06.07.2025

Nyhed
Statskundskab kommer stærkt fra start i Nordjylland
Lagt online: 06.07.2025

Statskundskab kommer stærkt fra start i Nordjylland
Nyhed
Lagt online: 06.07.2025
Nyhed
Lagt online: 06.07.2025
Af Nina Hermansen og Jakob Elkjær, AAU Kommunikation og Public Affairs
Fra og med september kan man læse statskundskab på Aalborg Universitet. Og det er der mange, der gerne vil. Det står klart efter, at årets søgetal til de videregående uddannelser er offentliggjort. Der er 294 ansøgere til de 70 pladser på den nye bacheloruddannelse, heraf 87 førsteprioritetsansøgere.
Dermed får den prestigefyldte uddannelsesretning, der er meget efterspurgt af statsadministrationen samt store og mellemstore virksomheder, en stærk start i Nordjylland.
”Statskundskab er en uddannelse, der åbner for mange spændende karrieremuligheder. Det er specielt en god uddannelse for politisk interesserede, der vil være med helt derinde, hvor man tager de store beslutninger,” siger prorektor på Aalborg Universitet, Anne Marie Kanstrup.
En undersøgelse af aftagerne af kandidater i Nordjylland viser, at tre ud af fire offentlige og private virksomheder gerne vil ansætte kandidater, som er gode til ”metode, databehandling og analyse” – kompetencer, der opnås med en uddannelse i statskundskab.
”Regeringen har et ønske om, at statslige arbejdspladser skal fordeles i hele landet. Det vil vi gerne understøtte. Samtidig er statskundskabere også populære i det private erhvervsliv. Det ved vi fra vores brugerundersøgelse med svar fra næsten 200 lokale virksomheder og institutioner,” siger Anne Marie Kanstrup.
En af dem, der har lagt billet ind på statskundskab, er 20-årige Nicklas Aaen fra Aulum i Midtjylland. Han har uddannelsen i Aalborg som førsteprioritet.
”I takt med, at verden bliver mere globaliseret, og konflikter blusser op, er jeg sikker på, at der er behov for folk, der har politisk forståelse,” siger Nicklas Aaen, der især har valgt Aalborg på grund af den problembaserede læringsmodel, hvor de studerende arbejder i grupper med at løse problemer i den virkelige verden.
”Jeg tror, at den undervisningsform vil give mig nogle gode kompetencer inden for projektledelse og konflikthåndtering,” siger han.
I år er der også en kraftig stigning i søgningen mod økonomiuddannelserne på Aalborg Universitet.
Erhvervsøkonomi HA på Aalborg University Business School har i år 324 førsteprioritetsansøgere mod 255 sidste år. Samtidig har den internationale handelsuddannelse Economics and Business Administration oplevet en fordobling af førsteprioritetsansøgere fra 65 til 128.
” Vi ved, at de internationale studerende er en gevinst for dansk økonomi og er stolte over, at vi på Aalborg Universitet kan tilbyde en uddannelse, der er relevant for mennesker fra hele verden. Det bekræfter det, vi allerede ved: At vi er et internationalt universitet med uddannelser i verdensklasse,” siger Anne Marie Kanstrup.
Uddannelsen blev oprettet i 2024 som led i at indfri regeringens målsætning om at rekruttere flere internationale studerende til Danmark.
En anden ny uddannelse, der er kommet godt fra start, er den nye diplomingeniøruddannelse i cybersikkerhed, der udbydes på Aalborg Universitet i København. Her har 146 søgt om plads, heraf 41 førsteprioriteter.
Generelt har AAU oplevet et stabilt antal ansøgere i forhold til sidste år. I alt har universitetet fået 13.317 ansøgninger. Af dem er 4.066 førsteprioritetsansøgninger.
Den 28. juli får alle ansøgere besked, om de får en studieplads på Aalborg Universitet.
Uddannelser |
Antal søgninger |
Antal 1.prioritetsansøgninger |
---|---|---|
Medicin | 1.848 | 472 |
Psykologi | 1.484 | 396 |
Jura | 957 | 288 |
Economics and Business Administration | 791 | 128 |
Erhvervsøkonomi, HA | 774 | 324 |
Erhvervsøkonomi-jura. HA (jur.) | 525 | 105 |
Sociologi | 424 | 106 |
Socialrådgiver | 371 | 190 |
Statskundskab | 294 | 87 |
Arkitektur og Design | 261 | 127 |
Kontakt
Jakob Elkjær
Pressechef, AAU Kommunikation og Public Affairs
Tlf: 30549640
Mail: jakobel@adm.aau.dk
Nina Hermansen
Journalist, AAU Kommunikation og Public Affairs
Tlf: 22940459
Mail: ninah@adm.aau.dk