Nyhed
Rektor til medarbejdermøde: AAU skal satse på grønne forskningsmidler
Lagt online: 19.12.2019

Nyhed
Rektor til medarbejdermøde: AAU skal satse på grønne forskningsmidler
Lagt online: 19.12.2019

Rektor til medarbejdermøde: AAU skal satse på grønne forskningsmidler
Nyhed
Lagt online: 19.12.2019
Nyhed
Lagt online: 19.12.2019
Af Lea Laursen Pasgaard, AAU Kommunikation
Samtlige pladser i auditoriet på Fibigerstræde 15 var besat, da rektoratet onsdag den 18. december havde inviteret til det årlige medarbejdermøde på campus i Aalborg. Rektor Per Michael Johansen gjorde sammen med det øvrige rektorat status over det år, der er gået og det, der venter.
- Vi er nok mange, der glæder os til at komme på juleferie i år. 2019 har været et tough år, og det har der været flere forskellige årsager til, sagde rektor Per Michael Johansen indledningsvist i sin tale til medarbejderne.
Besparelser, afskedigelser og omstruktureringer har fyldt meget i organisationen, men rektor glædede sig over, at et politisk flertal har sløjfet omprioriteringsbidraget og forlænget taxameterforhøjelsen på de samfundsvidenskabelige og humanistiske uddannelser med tre år. Dog lagde han heller ikke skjul på, at AAU’s økonomi fortsat er stram. Universitetet budgetterer i 2020 med et resultat på -10 millioner kroner for at sikre forsat strategisk udvikling.
Et helt centralt fokus for universitetet vil fortsat være at øge hjemtaget af eksterne forskningsmidler.
- Regeringen har afsat 1,2 milliarder til grøn forskning. Det er gode nyheder for AAU, for bæredygtighed er et område, vi er stærke på. Vores nye uddannelses- og forskningsminister er optaget af, at vi også får humaniora og samfundsvidenskab på banen i denne sammenhæng. Det er afgørende, at vi tænker tværfagligt i løsningen af samfundets store udfordringer, slog rektor fast.
Tværfaglighed og bæredygtighed bliver derfor vigtige fokusområder for AAU i det kommende år. Det samme bliver arbejdet med en ny strategi, som bliver en videreførelse af essensen fra den nuværende strategi, Viden for verden.
For uddannelsesområdet fremhævede prorektor Inger Askehave desuden beskæftigelse af dimittender, studieintensitet og frafald som særlige indsatsområder i det nye år.
Efter rektoratets oplæg var der afsat tid til spørgsmål fra medarbejderne. Antje Gimmler, professor ved Institut for Kultur og Læring og nyvalgt VIP-bestyrelsesmedlem, opfordrede blandt andet ledelsen til en åben og inddragende proces i forhold til det kommende arbejde med en ny strategi for AAU.
Traditionen tro blev medarbejdermødet rundet af med æbleskiver og gløgg.
Rektoratet var vært for tilsvarende medarbejdermøder på campus i Esbjerg og København henholdsvis den 20. november og 4. december.