Spring til indhold.
Forside

Nyhed

Rektor deltager i FN-arbejde for bedre kønsbalance

Lagt online: 15.05.2019

Et kønsbalanceret uddannelsessystem er en af tre anbefalinger fra Gender Diversity Roundtable, som AAU-rektor Per Michael Johansen og 15 andre danske ledere har formuleret i et nyt FN-manifest for en bedre kønsbalance. Det ligger helt i tråd med AAU’s eget arbejde i Udvalget for Ligestilling og Diversitet, forklarer rektor.

Nyhed

Rektor deltager i FN-arbejde for bedre kønsbalance

Lagt online: 15.05.2019

Et kønsbalanceret uddannelsessystem er en af tre anbefalinger fra Gender Diversity Roundtable, som AAU-rektor Per Michael Johansen og 15 andre danske ledere har formuleret i et nyt FN-manifest for en bedre kønsbalance. Det ligger helt i tråd med AAU’s eget arbejde i Udvalget for Ligestilling og Diversitet, forklarer rektor.

Tekst: Trine Kristensen, AAU Kommunikation
Foto: Frederikke Merrild Dich, Boston Consulting Group
Video: Hiva Ahmadi, AAU Kommunikation og Lucas Holler

Et kønsbalanceret uddannelsessystem, et farvel til kønsstereotyper og bedre muligheder for at skabe karriere for begge forældre. Det er hovedpunkterne i de tre anbefalinger, som Gender Diversity Roundtable (GDR) har formuleret for at sikre ligestilling og diversitet i ledelse.

GDR består af 16 danske ledere fra den akademiske verden, den private sektor og organisationer, og de ser et stort behov for at samarbejde på tværs af samfundet for at skabe en bedre kønsbalance. GDR er forankret i UN Women, som er dedikeret til lighed mellem kønnene og empowerment af kvinder under FN.

- Vi har en stor og vigtig opgave i at bidrage til en øget ligestilling og diversitet i vores samfund som helhed, og her er uddannelsessektoren og ikke mindst universiteterne en væsentlig medspiller. Vi skal bidrage til en øget kønsdiversitet på de forskellige uddannelser, og vi skal give studerende mulighed for at matche deres talent og ambitioner med karrieremuligheder uanset køn, siger rektor Per Michael Johansen.

Fokus på ligestilling og diversitet på AAU

AAU’s egen indsats på ligestilling- og diversitetsområdet følges og udvikles løbende af Udvalget for Ligestilling og Diversitet (ULD).

Bestyrelsen godkendte i starten af 2018 den strategiske handleplan, som har som overordnet mål at sikre lige muligheder for mænd og kvinder og fremme diversitet mest muligt på AAU. Dekan på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet Lars Hvilsted Rasmussen er direktionsansvarlig for AAU’s arbejde med ligestilling og diversitet og har tidligere forklaret det overordnede mål med arbejdet til AAU Inside:

- På lederniveau samt på adjunkt-, lektor- og professorniveau er kvinderne i undertal, og det betyder et tab af viden og ressourcer. Vi skal arbejde for, at det over tid bliver helt naturligt for os at overveje, hvad alle nye tiltag kommer til at betyde for vores balance på ligestillings- og diversitetsområdet på samme måde, som man foretager en økonomianalyse.

Tag fat i egne udfordringer

Anbefalingerne til en bedre kønsbalance fra GDR er målrettet politikere og beslutningstagere, men det er vigtigt også at kigge indad i de enkelte organisationer og tage fat der, hvor man har mulighed for at ændre noget.

- En bedre kønsbalance handler i høj grad også om en god work-life-balance. På AAU er ét af de vigtigste indsatsområder i ligestillings-arbejdet netop at bidrage til en god work-life-balance – både i vores daglige arbejdsliv, men også i rammerne for arbejdet, fx barselsvilkår og mulighed for deltid og seniorordninger, siger rektor Per Michael Johansen.

Hør rektor Per Michael Johansens syn på work-life-balance:

thumbnail

Rektor om work-life balance

Du skal acceptere følgende cookiekategorier for at kunne se indholdet:

Rektor om work-life balance