Spring til indhold
Forside

Nyhed

Løb eller gå sammen med dine kolleger til DHL Stafetten

Lagt online: 24.04.2023

AAU stiller igen i år op til DHL Stafetten i Aalborg og København, så sæt kryds i kalenderen og tip dine kolleger. Tilmeldingen er åben. I Esbjerg deltager AAU i Vestkystløbet.

Nyhed

Løb eller gå sammen med dine kolleger til DHL Stafetten

Lagt online: 24.04.2023

AAU stiller igen i år op til DHL Stafetten i Aalborg og København, så sæt kryds i kalenderen og tip dine kolleger. Tilmeldingen er åben. I Esbjerg deltager AAU i Vestkystløbet.

Af Lea Laursen Pasgaard, AAU Kommunikation

Efter tidligere års succes med over 1.145 AAU-deltagere gentager universitetet succesen ved dette års DHL Stafet i Aalborg og København. I Esbjerg deltager AAU i Vestkystløbet den 11. juni.

I Aalborg deltager AAU i stafetten onsdag den 30. august på Dyreskuepladsen, hvor alle ansatte har mulighed for at støtte op om det sociale på tværs af enhederne. I København foregår stafetten mandag den 28. august.

Du kan deltage på både gå- og løbehold. Et hold består af fem personer, der enten går alle fem kilometer sammen eller løber de fem kilometer på skift.

Hvis du ikke har lyst til at løbe eller gå, opfordrer arrangørerne til, at du kommer og hepper og hygger med dine kolleger. AAU har igen i år booket et stort telt, hvor universitetet byder deltagerne på salatbowler, vand, sodavand og fadøl både før, under og efter løbet.

Alle medarbejdere, der deltager i løbet, modtager i år en blå Craft løbe-t-shirt.  

Hvordan tilmelder man sig DHL Stafetten?

Hver enkelt afdeling eller institut udpeger en kontaktperson, som står for holdtilmelding. Vedkommende skal senest den 1. maj sende sine kontaktoplysninger til AAU’s DHL-koordinatorerne på dhl-aau@aau.dk.