Af Lea Laursen Pasgaard, AAU Kommunikation. Illustration: Søren Emil Søe Degn, AAU Kommunikation
Hvem er du? Og hvor er du fra på AAU?
Mit navn er Inge Andersen, og jeg har været ansat som digital læringskonsulent ved Center for Digitalt Understøttet Undervisning (CDUL) i halvandet år. Vi sidder i AAU INNOVATE på Thomas Manns Vej 25 i Aalborg Øst.
Nævn tre ting du bruger mest tid på i dit arbejde?
Størstedelen af min arbejdstid går med at udarbejde forskellige materialer for CDUL for at udbrede kendskabet til, hvem vi er, og hvad vi gør. Jeg er den, der sørger for hjemmesiden og producerer desuden også forskelligt interaktivt materiale dertil. Derudover arbejder jeg med kommunikationen for Institute for Advanced Study in PBL (IAS PBL) og arbejder her i særdeleshed med at varetage LinkedIn-profilen samt at producere hjemmesiden, så den kan favne alle de forskellige forskningsgrupper og aktiviteter, der er i IAS PBL. Og sidst producerer jeg podcasten Den Digitale Agora, der handler om, hvordan de forskellige undervisere arbejder med digitaliseret undervisning på AAU.
Hvad kunne du godt tænke dig mere af på AAU?
Når jeg ser ud over AAU, kunne jeg tænke mig at se de forskellige forskningskulturer samarbejde mere på tværs af forskelle og på den måde i fællesskab løfte hinanden og de studerende.
Og hvad kunne du god tænke dig at ændre på AAU?
Hvis jeg skulle ændre på én ting, ville jeg – som tidligere dansklærer – sørge for, at alle kunne sætte korrekt nutids-r!
Hvad er dit bedste AAU-minde?
Mit bedste AAU-minde må nok findes i min studietid, der var en både faglig og festlig tid, hvor jeg på mange måder blev klogere på mig selv og samfundet omkring mig.
Hvad er det bedste AAU-tip, du ville give en ny kollega?
Det bedste AAU-tip jeg kan give, er at man skal prioritere at deltage i de tværgående aktiviteter – og huske sit adgangskort!
Hvem sender du stafetten videre til og hvorfor?
Jeg sender kollega-stafetten videre til Mikkel Jensen, der er adjunkt på Institut for Kultur og Læring, fordi han har en spændende forskningsprofil og er en dygtig underviser. Mikkel er altid god for en god og faglig snak hen over en kaffekop, hvor de skarpe iagttagelser bliver krydret med en fantastisk humor på syngende aalborgensisk dialekt.