Spring til indhold
Forside

Nyhed

Hvad ved vi om frafald og gennemførsel på erhvervsuddannelser?

Erhvervslivet skriger på faglært arbejdskraft, men alt for mange unge, som begynder på en erhvervsuddannelse, færdiggør den aldrig. I et aktuelt reviewstudie har en gruppe forskere fra Center for Ungdomsforskning på Aalborg Universitet derfor set nærmere på, hvad vi i Danmark ved om unge på erhvervsuddannelser, og hvad der skal til, for at de gennemfører deres uddannelse. Resultaterne har de delt i en rapport og tre podcast, hvor de også giver gode råd til undervisere på erhvervsuddannelserne.

Nyhed

Hvad ved vi om frafald og gennemførsel på erhvervsuddannelser?

Erhvervslivet skriger på faglært arbejdskraft, men alt for mange unge, som begynder på en erhvervsuddannelse, færdiggør den aldrig. I et aktuelt reviewstudie har en gruppe forskere fra Center for Ungdomsforskning på Aalborg Universitet derfor set nærmere på, hvad vi i Danmark ved om unge på erhvervsuddannelser, og hvad der skal til, for at de gennemfører deres uddannelse. Resultaterne har de delt i en rapport og tre podcast, hvor de også giver gode råd til undervisere på erhvervsuddannelserne.

Af Susanne H. Knudsen for AAU Kommunikation og Public Affairs
Foto: Colourbox

Erhvervslivet skriger i øjeblikket på faglært arbejdskraft, og det ser ikke ud til at blive bedre i fremtiden. Ifølge Arbejderbevægelsens Erhvervsråd kommer vi i Danmark til at mangle 99.000 faglærte i 2030. Det er derfor også problematisk, at 40-45 procent af de unge, som søger ind på en erhvervsuddannelse, aldrig gennemfører den.

Men hvorfor forholder det sig sådan, og hvad ved vi egentlig om frafald, fastholdelse og gennemførsel på erhvervsuddannelserne? Det undersøger en gruppe forskere fra Center for Ungdomsforskning (CeFU) på Aalborg Universitet i et nyt reviewstudie (Undersøgelse af eksisterende forskning på området).

”Formålet med studiet er at skabe et vidensfundament i forhold til erhvervsuddannelsesområdet. Vi håber, at det kan inspirere undervisere, politikere og andre interessenter i forhold til fremtidig udvikling, indsatser og politik på området,” siger Arnt Louw, lektor på CeFU og leder af forskningsprojektet ”Hvordan giver det mening at være ung på eud”, som reviewstudiet er en del af.

Fællesskaber er et tema, man har arbejdet meget med på erhvervsuddannelserne, og det er tydeligt, at der er en sammenhæng mellem fællesskaber, trivsel og gennemførsel. Også elev-inddragelse spiller i den forbindelse en central rolle og er med til at motivere de unge. Men nogle unge oplever også, at erhvervsuddannelser ikke er for alle, og det påvirker frafaldet

Arnt Louw, Lektor ved Center for Ungdomsforskning (CeFU), AAU

Tre temaer spiller ind i forhold til frafald og gennemførsel

I det aktuelle studie har forskerne set nærmere på dansk forskning om erhvervsuddannelsesområdet fra 2011-2023 og har på den baggrund identificeret tre temaer, der spiller ind i forhold til elevernes frafalds- og gennemførselsmønstre. Det drejer sig om fællesskaber og sociale relationer, uddannelsesmiljø på uddannelserne og elevernes køn, klasse og etnicitet.

”Fællesskaber er et tema, man har arbejdet meget med på erhvervsuddannelserne, og det er tydeligt, at der er en sammenhæng mellem fællesskaber, trivsel og gennemførsel. Også elevinddragelse spiller i den forbindelse en central rolle og er med til at motivere de unge. Men nogle unge oplever også, at erhvervsuddannelser ikke er for alle, og det påvirker frafaldet,” forklarer Arnt Louw.

Ud over reviewstudiet har forskerne også besøgt forskellige erhvervsskoler i Danmark og undersøgt de unges oplevelse af deres uddannelser, og hvad der skal til for at skabe inkluderende og tiltrækkende uddannelsesmiljøer for unge. Resultaterne af undersøgelsen præsenteres i en forskningsrapport i foråret 2025.

Dyk ned i de tre temaer fra reviewstudiet

Gode råd til dig, der underviser på erhvervsuddannelserne

  • Vær opmærksom på at skabe forskellige former for fællesskaber
  • Inddrag de unge i at etablere fællesskaber
  • Tag ansvar for de unges mistrivsel og bland dig
  • Tal om køn og vær opmærksom på, om du reproducerer nogle stereotype forestillinger
  • Lyt til de unge – de kan have rigtig mange gode ideer

Er du nysgerrig på emnet?

Så lyt til podcasten ”BeGrib eleverne i eud”, som består af tre korte programmer, hvor forskerne fortæller om resultaterne af reviewstudiet, og en række unge deler deres oplevelser med at gå på en erhvervsuddannelse.

Du kan også læse 10 opmærksomhedspunkter i forhold til unges frafald, fastholdelse og gennemførsel på erhvervsuddannelserne, hvis du underviser på eud eller på anden måde beskæftiger dig med området.

Fakta

  • Reviewstudiet ”Frafald, fastholdelse og gennemførsel på erhvervsuddannelserne - Et reviewstudie af, hvad vi i en dansk kontekst ved om frafald, fastholdelse og gennemførsel af unge elever på erhvervsuddannelser fra 2011 til 2023” er lavet af Anne Mahler, Emma Søndergaard Thomsen og Arnt Louw fra Center for Ungdomsforskning ved Institut for Kultur og Læring på Aalborg Universitet
  • Det indgår i projektet ”Hvordan giver det mening at være ung på eud - et forskningsprojekt om unge under 25 år og deres møde med erhvervsuddannelsernes grundforløb”, som blev igangsat i 2023 og løber til udgangen af 2025
  • Projektet gennemføres i regi af Center for Viden om Erhvervsuddannelser (CEVEU), som er et samarbejde mellem forskere på Københavns Professionsskole, Aarhus Universitet, Tænketanken DEA og Center for Ungdomsforskning ved Institut for Kultur og Læring på Aalborg Universitet.
  • Læs mere om det aktuelle reviewstudie, forskningsprojektet ”Hvordan giver det mening af være ung på eud” og de øvrige forskningsprojekter, CEVEU arbejder på

Relaterede nyheder

Kontakt

  • Arnt Louw, lektor på Center for Ungdomsforskning ved Institut for Kultur og Læring, på tlf.: 61 96 74 15, e-mail: avl@ikl.aau.dk
  • Nelly Sander, projektleder AAU Kommunikation og Public Affairs, tlf.: 99 40 20 18, e-mail: nsa@adm.aau.dk