Portræt
Maria Stensgård Poulsen - Lektor HF & VUC NORD

Portræt
Maria Stensgård Poulsen - Lektor HF & VUC NORD

Maria Stensgård Poulsen - Lektor HF & VUC NORD
Portræt
Portræt
BLÅ BOG FOR MARIA STENSGÅRD POULSEN
Artiklen er mere end 30 dage gammel og afspejler alumnens karriere på det pågældende tidspunkt. Alumnen kan siden artiklen blev skrevet således have ændret karrierevej.
Mest af alt fyldes min arbejdsdag op med undervisning og vejledning af kursister samt sparring med gode kolleger.
Ny viden og ny læring. Jeg har siden mit grundstudie taget et tredje fag design og arkitektur på Designskolen i Kolding så jeg nu er trefaglig, og følger løbende op med kurser, foredrag mm. for at opretholde og få ny viden.
Evnen til samarbejde som en forudsætning for høj trivsel.
Jeg fortsatte med at skrive speciale i kunsthistorie på AU om nyklassicismen og efter endt studie arbejdede jeg freelance i to år med foredrag, censorarbejde på lærer- og pædagoguddannelsen og undervisning. I 2011 fik jeg mit første job som gymnasielærer og har arbejdet som sådan siden.
Alle de forfattere jeg mødte på AAU, arbejder jeg løbende med som dansklærer.
Fordi jeg boede i Aalborg og havde to børn der gik i skole her og et tredje på vej.
Fordi kunsthistorie og skønlitteratur har været min livslange passion.
En julefrokost hvor alle de danskstuderende kvinder var så smukt pyntede og havde medtaget frugt & chokoladefondue.
Jeg var jo ca. 15 år ældre end de fleste:-)
Udvis fleksibilitet og samarbejdsevne og tænk bredt.
Frygt ikke fremtiden, men vær realistisk mht. dine muligheder.
Jeg er en ildsjæl!
Flere portrætter?