Nyhed
AAU får ny vicedirektør for Studieservice
Lagt online: 16.06.2023

Nyhed
AAU får ny vicedirektør for Studieservice
Lagt online: 16.06.2023

AAU får ny vicedirektør for Studieservice
Nyhed
Lagt online: 16.06.2023
Nyhed
Lagt online: 16.06.2023
Af Lea Laursen Pasgaard, AAU Kommunikation. Foto: Torben Schrøder Hansen/Det Nordjyske Mediehus
Aalborg Universitets nye vicedirektør for Studieservice hedder pr. 1. september 2023 Marian June Andreasen. Hun kommer fra en stilling som koncerndirektør for HR og intern kommunikation i Det Nordjyske Mediehus. Her har hun medvirket til at gennemføre en omfattende revitalisering af Det Nordjyske Mediehus’ kultur og forretningsmodeller i et radikalt forandret mediebillede, samtidig med at medarbejdertrivslen er øget gennem værdibaseret ledelse med retning, tillid og anerkendelse som nøgleord.
Universitetsdirektør Søren Lind Christiansen ser frem til at samarbejdet med den nye vicedirektør for Studieservice:
- Jeg er rigtig glad for at kunne byde Marian velkommen tilbage til universitetet. Med hende får AAU og Studieservice en stærk profil inden for ledelse og organisationsudvikling. Marian viste i løbet af ansættelsesprocessen, at hendes erfaringer og gode resultater med forretningsudvikling, digitale transformationsprocesser og medarbejderudvikling vil passe godt til AAU og den videre udvikling af Studieservice, siger universitetsdirektøren.
Marian June Andreasen kommer med erfaring fra både den private og offentlige sektor. Hun er oprindeligt uddannet i finanssektoren og arbejdede i mange år som uddannelseschef og senere HR- og IT-chef i Nørresundby Bank A/S (senere Nordjyske Bank A/S), inden hun i 2017 kom til AAU. Her var hun som ledende HR Business Partner ansvarlig for implementeringen af HR’s businesspartner-model, der blev rullet ud på fakulteterne og institutterne i forbindelse med den administrative organisationsændring i 2018, der nedlagte fakultetskontorerne.
Her stiftede hun bekendtskab med AAU’s strategi – Viden for verden, og det er i høj grad den, som har fået Marian June Andreasen til at vende tilbage til universitetet.
- Viden og uddannelse er samfundsvigtigt både lokalt og globalt. Det er med til at forandre verden, og det er væsentlig for Danmarks værdiskabelse nu og i fremtiden. Derfor ser jeg det som en spændende og vigtig opgave at være med til i et tværfagligt samarbejde at sikre rammer, der understøtter de studerende i, at de kan klare de udfordringer, der er i dagligdagen – fagligt, socialt og kulturelt. At de føler, at de hører til, og at de oplever, at det er meningsfyldt for dem at læse på AAU, siger Marian June Andreasen.
Som leder er hun optaget af at skabe gode relationer. Både til medarbejdere, samarbejdspartnere og leder-kolleger. Den første tid vil hun derfor bruge på at lytte og lære kolleger og nære samarbejdspartnere godt at kende. Og give dem mulighed for at lære hende at kende. På den lidt længere bane er universitetsreformen og et nye studieadministrativt system nogle af de centrale opgaver, der venter den nye vicedirektør.
Marian June Andreasen bor i Aalborg sammen med sin mand, Per. De har tre voksne børn. I fritiden er hun aktiv med blandt andet padel tennis og vinterbadning, og derudover nyder hun at koble af med en god svensk krimi eller noget faglitteratur. Gerne i en havestol ved sommerhuset i Sæby, hvor store dele af sommerferien skal tilbringes.