Enkeltfag - Master i IT, Interaktionsdesign og Multimedier
Brugercentrerede metoder i design

Enkeltfag - Master i IT, Interaktionsdesign og Multimedier
Brugercentrerede metoder i design

Fakta
Faget giver dig praktiske færdigheder inden for brugercentrerede metoder til at designe og teste oplevelsesorienterede it-produkter og -systemer.
På modulet beskæftiger du dig med test af oplevelsesorienterede it-produkter og systemer, herunder evaluering af oplevelsesdesign bl.a. gennem semi-etnografiske metoder, menings- og betydningsorienteret receptionsforskning, videoobservation, fokusgruppeinterviews, cultural probing mm. Endvidere får du en teoretisk funderet forståelse for nødvendigheden af evaluering og af mulighederne i den forbindelse.
Du beskæftiger dig med bruger- og markedsdreven innovation, det vil sige, hvordan brugere og markedet kan inddrages som innovationsressource i forbindelse med designprocesser til oplevelsesprodukter.
Udbytte
Efter gennemførelse af faget vil du:
- kunne tilrettelægge design af oplevelsesorienterede digitale produkter,
- kunne tilrettelægge evaluering af oplevelsesorienterede digitale produkter, herunder arbejde systematisk, effektivt og velbegrundet med forskellige brugercentrerede evalueringsmetoder til indsamling af data til brug i designprocesser, og kunne analysere, beskrive, vurdere samt tage kritisk stilling til resultater i relation til digitale oplevelsesprodukter,
- selvstændigt, systematisk og kritisk kunne formulere, teste og analysere problemstillinger i relation til afprøvningen af oplevelsesdesign samt tage stilling til brugbarheden af metoder inden for markedsdreven og brugerdreven innovation i forhold til oplevelsesdesign.
Seminardatoer og øvrige udgifter
Muligheder for enkeltfag
Enkeltfag er en mulighed for dig, der ikke nødvendigvis ønsker at afslutte en fuld deltidsuddannelse.