Ikt og læring i organisationer omfatter arbejdet med ikt som redskab til videndeling og videnledelse i organisationer. Fokus er intra- og interorganisatoriske læreprocesser, ikt som samarbejdsværktøj, ikt i organisationskommunikation, ikt i livslang læring og erfaringsudveksling.
Formålet er, at de studerende - gennem diskussioner af modulets litteratur og udarbejdelse af modulopgaven - tilegner sig indsigt i og tager kritisk stilling til forskellige teoretiske forståelser af organisationer og læring i organisationer.
Praktisk om modulet
Undervisere: Lars Birch Andreasen (AAU), Mette Wichmand (RUC, Ditte Kolbæk (AAU) og Jørgen Lerche Nielsen (RUC).
Type: Kernemodul (5 ECTS point)
Hvordan ansøger jeg?
Hvis du er ny studerende på MIL, skal du søge om optagelse via ansøgningsportalen (STADS-DANS). Du finder både en login-vejledning og en ansøgningsvejledning her.
Hvis du har gennemført moduler på MIL før, skal du genindskrives for at følge et nyt modul. Det sker ved at udfylde et genindskrivningsskema og sende det til efteruddannelse@aau.dk.